22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСе заразила на свадба: Млада бремена жена почина од Ковид-19 во Македонија

Се заразила на свадба: Млада бремена жена почина од Ковид-19 во Македонија

Лекарите од Клиниката за гинекологија и акушерсво во Скопје не успеаја да го спасат животот на млада жена, која ја породиле во седмиот месец од бременоста со царски рез. Бебето е сместено во инкубатор, а родилката пред десетина дена поради симптоми на ковид-19 побарала помош во инфективното одделение на кумановската болница, објавија кумановски портали.

Таа е една од трите починати пациенти од ковид од Куманово.

Додека се лекувала од ковид, жената на возраст од 29 години еден ден доаѓала во дневната болница и еден ден лежела на одделението, па откако почнала да и се влошува состојбата била пратена на Инфективната клиника во Скопје.

Жената немала коморбидитети, а се заразила со ковид-19 на свадба.

 

 

Во Куманово од ковид починаа уште 2 жени на возраст од 49 и 74 години. Постарата пациентка починала во Кумановската болница, а помладата во Скопје.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...