26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаСветИталијанската полиција истражува кој од Франција испратил писмо со три куршуми до...

Италијанската полиција истражува кој од Франција испратил писмо со три куршуми до папата Франциск

Полицијата во Милано истражува кој испратил писмо со три куршуми до папата Франциск, соопштија денеска италијанските карабинери.

Сомнителното писмо вработените го пресретнаа синоќа при сортирање на поштата во предградие на Милано.

Утврдено е дека писмото е испратено од Франција. Адресата на писмото е рачно напишана – „Папа, град Ватикан, Плоштад Свети Петар, Рим“.

Во писмото пронајдени се три куршуми, за кои се претпоставува дека се некој вид порака поврзана со финансиските операции во Ватикан.

Ватикан се уште не го коментирал инцидентот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...