29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЛазар Бараков пресреќен: Мило ми е што мојата ќерка Викторија стана успешен...

Лазар Бараков пресреќен: Мило ми е што мојата ќерка Викторија стана успешен архитект и не тргна по татковиот трнлив пат.

Актерот Лазар Бараков стана препознатлив по улогите во македонските народни приказни каде најчесто беше сиромав или слуга, а во никој случај не треба да ги заобиколиме и улогите во: „Трст виа Скопје“, „Тврдокорни“, „Марка“, „Погрешно време“ .

Сепак, македонските народни приказни остнаа обележје на Лазар, а во врска со улогите кои ги имаше знае да каже:

„Повеќето улоги кои ми ги даваа мене, другите колеги не ги сакаа зошто ги сметаа за понижителни, но јас ги сакав зошто секоја улога е важна и убава“, констатира Бараков.

Сепак, во реалниот живот Лазар е далеку од сиромаштијата бидејќи го има најголемото богатство што може да го посака еден човек.

Тој е татко дури на три деца со кои особено се гордее, како и тие со него.

Она што можеби е малку познато, е тоа дека неговите деца, Македонка, Викторија и најмалиот Александар Бараков имаа улоги во приказните уште од мали.

Денес тие се уште го придружуваат својот познат татко, но не во приказните, туку се негова константна поддршка во се што прави, каде и да се појави.

Кога веќе ја спомнавме неговата ќерка Викторија, денес Лазар ја сподели неговата среќа со сите нас:

Ќерка ми  Викторија Баракова
Како првоодделенка , беше дел во некои од приказните со Колозов – незаборавните…
Фала му на Бога, не тргна по татковиот трнлив пат,… одбра друга Уметност- Архитектурата. Се што се работи со љубов и душа е Уметност. Животот е уметност…

Но многумина од вас ќе се запрашаат која е Викторија и што работи и каде работи во моментов, еве на кратко ќе ви пренесеме каде е вработена Вики и дали навистина е среќна и таа во тоа што го работи, и колку е успешна во сетоа тоа:

Можно е да е слика од 1 лице и текст кој вели „ç EAST GATE EAST GATE CREATORS викторија баракова архитект-тенант координатор“

Викторија Баракова
За мене Ист Гејт претставува најголемиот шопинг мол во регионот, дизајниран по највисоките стандарди. Повеќенаменски центар за шопинг, забава, храна и рекреација, со низа активности за сите возрасти и вкусови. Се што сакате, ќе добиете овде. За мене Ист Гејт е едно големо искуство што ќе ми помогне понатаму во мојата професија, и сум многу среќна што сум дел од овој проект.

ЈАС СУМ дел од тимот на вкупно 5 архитекти – тенант координатори. Мојата функција како Архитект – Тенант координатор е да ја координирам работата при дизајнот и изведбата на продавниците на Закупците, односно менаџирање на потребите на закупците, координација, проверки на техничка документација, инспекции на материјали, теренски контроли и.т.н. Моментално водам 37 продавници.

Мојата професија е архитект со завршени магистерски студии на Архитектонскиот факултет во Скопје на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Моето досегашно искуство во најголем дел е сконцентрирано во градежништвото. Имам 3,5 годишно искуство како инженер во изведба, и дел во проектирање. Првенствено имам работено на високоградба но исто така и на нискоградба. Прв пат учествувам во изградба на ваков грандиозен јавен објект. Да се работи на објект како што е Ист Гејт Мол е најголема чест за еден инженер.

Среќна сум што сум дел од врвен тим на професионалци, луѓе кои воодушевуваат со знаење и искуство и од кои имам можност да учам и да се надоградувам.

 

Моето утро започнува со шолја зелен чај проверка на електронската пошта. Делам канцеларија со нашиот Тeam Leader, а тоа секако е огромна предност. Комуницирам со повеќе од 50 луѓе дневно. Посебно овој период станува се подинамично бидејќи закупците ги превземаат локалите и комуникацијата со луѓето вклучени во процесот се одвива интензивно.

За мене Ист Гејт претставува најголемиот шопинг мол во регионот, дизајниран по највисоките стандарди. Повеќенаменски центар за шопинг, забава, храна и рекреација, со низа активности за сите возрасти и вкусови. Се што сакате, ќе добиете овде. За мене Ист Гејт е едно големо искуство што ќе ми помогне понатаму во мојата професија, и сум многу среќна што сум дел од овој проект.

Ист Гејт и Скопје? Ист Гејт е новиот ЦЕНТАР на Скопје.

Mоја инспирација се професионалците со кои имам привилегија да работам.

Моето мото е биди посилен од своите изговори, направи работите да се случуваат и изненади ги сите околу себе.

Ништо не е тешко кога се работи со љубов.

Mоето хоби се патувањата. Слободното време секогаш го користам да посетам некоја нова дестинација. Голема желба ми е да го посетам Мексико, се надевам дека по пандемијата ќе ја имам таа можност.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...