23.9 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаНајтажните фотографии денес доааѓаат од Македонија: Изгоре Црквата Св. Атанасиј Михаил во...

Најтажните фотографии денес доааѓаат од Македонија: Изгоре Црквата Св. Атанасиј Михаил во селото Нов Истевник.

Во текот на вчерашниот ден и огромниот пожар кој што ја зафати територијата на селото Нов Истевник, во попладневните часови изгоре Црквата Св. Атанасиј Михаил во ова село.

Црквата беше започната да се гради во 1919 година а нејзината изградба завршила 1931 година. Градена од природни материјали таа беше лесен плен за пакосните огнени јазици кои во налет го проголтаа овој верски сакрален објект.

Недоволната координација и спориот одговор на менаџментот за справување со пожарот е причина овој Православен Христијански објект да остане незаштитен иако за негова заштита не биле потребни големи ресурси затоа што црквата се наоѓаше на чистинка опкружена само со сува трева.

За среќа тремот од црквата беше заштитен од страна на бугарските пожарникари и неколкумина мештани од селото.

Во продолжение пренесуваме неколку фотографии позајмени од порталот Дестинација Делчево од надворешноста и внатрешноста на Црквата Св. Атанасиј со надеж и верба дека истата многи наскоро ќе биде возобновена на постојните темели.Можно е да е слика од 1 лице, стоење и надвор

Нема опис за фотографијата.

Можно е да е слика од дрво и небо

Можно е да е слика од надвор

Можно е да е слика од надвор и споменик

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мечка убила и изела овци во гостиварско село Равен

На бројот за итни случаи 112, синоќа регистрирана е пријава за напад од мечка врз овци во општина Гостивар, информираат денеска од Центарот за...

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...