27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонија(Фото) Без стapца нема yдapца: Фапот oд Македонија стана ѕвезда на Балканот.

(Фото) Без стapца нема yдapца: Фапот oд Македонија стана ѕвезда на Балканот.

„Фапот“ за гаснење пожар за кој премиерот Заев рече дека имал голема улога во справувањето со огнот стана регионална звезда.Медиумите од регионот пишуваат за него дека возило од времето на поранешна Југославија ги гасне пожарите во Македонија и дека с искачува каде што други пожарни не можат.

Возилото е цистерна за гаснење пожар монтиран на камион марката ФАП кои се произведуваше во Прибој, Србија.

Стариот ветеран и денеска е во служба на македонските пожарникари. Фали по некој дел, но затоа водениот топ е исправен, како и цистерната-пишува „Курир.рс“.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...