34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаКрешник Бектеши: Ако во локалите најдеме невакцинирани, казна нема да платат тие,...

Крешник Бектеши: Ако во локалите најдеме невакцинирани, казна нема да платат тие, туку угостителот

Многу е едноставно, или ќе се вакцинирате, или не може да одите во кафулиња и кафеани и таму да ја ширите заразата. Вака може да се парафразира пораката што денеска ја пренесе министерот за економија, Крешник Бектеши, околу најновите владини мерки.

На пресконфеенција тој појасни дека потврдите за вакцинирање ќе се бараат на влез на угостителеските објекти.

„При влез на секој гостин во угостителски објект ќе се бара потврда за вакцинација и тоа ќе го прават редарите што ќе ги организираат менаџерите на угостителските објекти, тоа е нивна обврска. Но, угостителските објекти што имаа капацитет помал од 30 луѓе немаат обврска да органзираат редарска служба. Во објектите кои имаат обврска да организираат редари ако најдеме невакцинирано лице, казна не плаќа тоа лице туку угостителот“, објасни Бектеши.

На новинарското прашање дали ова значи дека во кафуле со помал капацитет од 30 луѓе може да се оди невакциниран, тој децидно кажа: „Не“, објаснувајќи дека иако нема да има редарска служба во овие објекти, Државниот пазарен инспекторат може да изврши контрола, но прашање е што во таков слулчај, дали некој ќе биде казнет?

Пишува: Фактор

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...