30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаДесетмесечно бебе заразено со Ковид 19 во Кичево

Десетмесечно бебе заразено со Ковид 19 во Кичево

Во Кичево состојбата со ковид-19 секојдневно се влошува. Бројот на новозаболени е сѐ поголем, се појавија повеќе нови кластери од кои еден од 30 млади лица и за првпат од ковид-19 е инфицирано и десетмесечно бебе, а во ковид-центарот бројот на хоспитализирани секојдневно е во пораст.

– Последниве неколку седмици Кичево се најде во водечката група на градови по број на новозаболени лица од ковид-19. Во модуларниот ковид-центар денес се згрижени 22 пациенти од кои шест се на кислородна подршка, додека една особа е во исклучително тешка состојба и можно да биде транпортирана за Скопје, вели д-р Неџат Балажи од Општата болница во Кичево.

Посочи дека сѐ поголем број помлади лица се инфицирани со ковид-19, што во претходните три пикови не беше случај.

– Меѓу новозаболените во Кичево се поголем е бројот на лица под 40 – годишна возраст а бројот на новозаболени е така висок од причина што се појавија повеќе кластери, од кои најновиот го сочинуваат 30 млади лица кои биле изминативе 10 дена на одмор во Охрид. За првпат во нашата општина имаме инфицирано и бебе од 10 месеци што е во блиски роднински врски на еден од кластерите, нагласи докторот и потенцира дека интересот за тестирање е исклучително висок и само во текот на денешниот ден се тестирани повеќе од 50 лица.

Бидејќи состојбата со ковид-19 во нашата општина континуирано се влошува, потенцира, тоа го зголеми интересот за тестирање кај лицата кои имаат одредени симптоми налик на тие од ковид-19.

– Така во текот на денешниот ден до пладне се тестирани 13 лица од кои четири се позитивни, додека од 40 лица кои направиле рендген снимки кај 11 од нив резултатите се позитивни, додаде д-р Балажи.

Нагласи дека се поголем е притисокот за вакцинација кај сите популациски групи, а дека е важно да се вакцинираат, потврда се и лицата кои се хоспитализирани во ковид центарот и кои во најголем број немаат примено ниту една вакцина. Балажи додаде дека во скопските болници се наоѓаат четворица пациенти од Кичево со потешка клиничка слика.

Слободен Печат

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...