23.9 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСемејството Мицевски остана на улица со 3 малолетни дечиња- Се им изгоре...

Семејството Мицевски остана на улица со 3 малолетни дечиња- Се им изгоре во пожарот

Семејството Мицевски од Прилеп – Слободан, сопругата Цене и нивните три дечиња Елеонора ,Матеа и бебето  Лука останаа без покрив одкако во пожар изгоре нивниот дом заедно  со сета покуќнина.

Во силен пожар во населбата Варош во Прилеп пред недела дена изгореа 4 социјални бараки и оставија 11 луѓе без покрив над главата .

Пожарот ја зафатил една од бараките но набргу се проширил низ другите бараки

– Излегов надвор, да ја мијам колата, видов чад, видов дека гори кај соседите, Третата барака, лепенка, гореше. Отидов, да викнав во лепенката, бараката до нас, децата беа сами, ги извадовме децата. Се сетив кај соседите да го извлечат неподвижниот сосед, сам беше во просторија. И татко ми е неподвижен, и него требаше да го извлечат. Пожарната дојде веднаш, скршија, го извлекоја неподвижниот сосед, и татко ми беше извлечен, и гаснеа. Сето што беше до нив, направија, ама ние изгоревме, со вознемиреност раскажува Ангела Китаноска.,

Елеонора има дванаесет години , Матеа 2 годинки а бебето Лука има само седум месеци . Нив хитно им е потребна финансиска помош за облека,  храна средства за хигиена . Потребна им е помош да ја пребродат суровата зима а набргу ќе почне и учебната година па на Елеонора ќе и биде потребен и училишен прибор.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мечка убила и изела овци во гостиварско село Равен

На бројот за итни случаи 112, синоќа регистрирана е пријава за напад од мечка врз овци во општина Гостивар, информираат денеска од Центарот за...

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...