20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаЗабаваСтружанец ја уценувал водителката Мелита дека ќе објави нејзини компромитирачки фотографии, со...

Стружанец ја уценувал водителката Мелита дека ќе објави нејзини компромитирачки фотографии, со цел да и го наруши угледот и честа.

Екс водителката Мелита Ракичевиќ била уценувана од момче од Струга, кој го злоупотребил нивното пријателство, па работата дошла до таму што морала да го пријави во полиција. ММС ја контактираше Ракичевиќ, која ни потврди дека  извесно време била уценувана и дека морала да се обрати во полиција.

-Да вистина е и ќе го тужам затоа што ме малтретираше мене и целото мое семејство. Се дружеше со нас, а сега за да не објавил наши приватни разговори и фотографии ми бара пари. Почна со сума од 2.000 евра па стаса до околу 5.000 евра, потврди Мелита за ММС.На прашањето на ММС што се стружанецот поседува за да ја уценува таа рече:

-Приватни разговори и некои слики од по дома. Па тој година дена ни се правеше семеен пријател, ни доаѓаше дома на гости, а јас нема да се шминкам и дотерувам кога сум по дома. А тој тајно снимал се, секој разговор, ни додаде Мелита видно изнервирана.

Случајот со уценување на Мелита го потврди и МВР.

-СВР Скопје поднесе кривична пријава против Г.К.(36) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“. Во јуни 2020 година во Охрид пријавениот се запознал со М.Р., по што интензивно комуницирале на пријателска база и тој цело време тајно ја фотографирал и ги снимал сите меѓусебни телефонски разговори. Откако таа му укажала дека помеѓу нив има само пријателство, тој започнал да ја уценува и ѝ се заканувал дека ќе објави нејзини фотографии со компромитирачка содржина доколку не му даде пари со цел да ги наруши нејзините чест и углед, велат од МВР.

(В.М.)

Фото: Фејсбук

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...