16.6 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаИ покрај што Борче Стаменов од Кавадарци донира 1.000 компјутери за сиромашни...

И покрај што Борче Стаменов од Кавадарци донира 1.000 компјутери за сиромашни деца, многумина го осудија, а и самите не знаат зошто !!!

Минатата година Борче Стаменов скомно се надеваша дека до крајот на годината ќе стаса до 300 донирани компјутери, но тоа што тој го достигна ги намина неговите очекувања. Хуманиот кавадарчанец поправа и донира стари компјутери на семејства кои не можат да си дозволат да купат нови.

Идејата за овој хуман гест се јавила во 2016 година, а денес за иницијативата „Донирај Компјутер“ знае цела Македонија. Борче деновиве го испрати илијадитиот компјутер и можеме слободно да кажеме дека деновиве тој ја исцрта илјдитата насмевка на некое детско лице.

Во 2019 година Борче испратил околу 200 компјутери, а за нецели две години низ државата биле испратени 800 компјутери. Побарувачката значително се зголемила со појавата на пандемијата и почетокот на онлајн наставата.

За да се прослави ова достигнување Борче и неговиот тим на соработници организираат забава која ќе се оддржи на 29 август кај споменикот на 12-младинци во Кавадарци, поканети се сите, а на влезот наместо карти ќе се продаваат маички.

 

foto galama

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...