19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаUncategorized @mkНи претстојат недели во кои ситуацијата со вирусот може да биде критична

Ни претстојат недели во кои ситуацијата со вирусот може да биде критична

Пред нас се недели во кои ситуацијата може да биде навистина критична – алармира министерот за здравство Венко Филипче, откако нагло почна да расте бројот на новозаразени од корона вирус, а со тоа и потребата за хоспитализација – вели министерот за здравство.

„Ако ја гледаме динамиката со која што бројот на инфицирани се зголемува, може да кажеме дека пред нас се неколку недели во кои ситуацијата може да биде навистина критична, има зголемен број на дијагностицирани и пациенти за хоспитализација посебно во неколку градови Тетово, Гостивар, Кичево, Куманово, дел од пациентите се префрлаат на Инфективната клиника бидејќи нема место„ – вели Филипче.

Според него, анализата покажува дека бројот на новодијагностицирани е поголем во градовите каде процентот на вакцинирани е многу мал.
„Од вкупниот број на новозаразени на дневно ниво, 90% не се вакцинирани, а тие 10% што се вакцинирани а заразени, имаат стабилна состојба. Она што дополнително охрабрува, од вкупниот број вакцинирани, е тоа што само 0,002% се заразиле, што укажува само вакцинираната популација е безбедна, тоа покажува дека вакцината е безбедна и ефективна. Во однос на вакцинацијата та добро се одвива во сите градови, одличен е одзивот по најавата за мерки, околу 8000 во денот вопросек“ – изјави Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...