29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаНовите рестрикции ги заплашија граѓаните - хаос на вакциналните пунктови

Новите рестрикции ги заплашија граѓаните – хаос на вакциналните пунктови

Рестриктивните мерки за невакцинираните кои ги најави министерот за здравство Венко Филипче, а денеска од Охрид уште еднаш ги дообјасни, ги исплашија граѓаните па голем дел од нив отидоа на вакцинирање. Заинтересираноста за вакцинација значително порасна оваа недела, а на вакциналните пунктови има голем метеж. Хаос и турканици имаше и на вакциналниот пункт во поликлиниката Јане Сандански во Скопје, а слична е сликата и во другите пунктови. Граѓаните сепак не чекаа долго да ја примат првата или втората доза од вакцината. Дел од нив пак коментираат, дека новите рестрикции се со цел да се заплашат граѓаните и да одат да се вакцинираат, иако таа одлука e правно неиздржана и дискриминаторска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...