27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСреќен пат браќа: Со вклучени сирени на возилата, словенските пожарникари ги поздравија...

Среќен пат браќа: Со вклучени сирени на возилата, словенските пожарникари ги поздравија жителите на Берово. (Видео)

Словенските пожарникари, утрово заминаа од Берово и ги поздравија со звучна сигнализација Беровчани.Во чест на нив кои неуморно се бореа со огнените јазици кои ја зафатија претходните денови Малешевијата, им беа доделени благодарници од страна на градоначалникот Пекевски, како и македонско вино и скромни подароци од компанијата „Зегин“.

Регискиот командир на пожарникарите од Словенија г-дин Мочник, за порталот Малеш Нет изрази голема благодарност за гостопримливоста на нашиот народ потенцирајќи дека сите се изненадени позитивно од Беровчани со нашата грижа спрема нив.
-Вакви добри луѓе никаде не сме виделе, би сакале да останеме уште тука бидејќи се чувствуваме како дома, но не чека нашата следна мисија и мораме да се вратиме.Ветуваме сите дека повторно ќе дојдеме, но овојпат за добро, како туристи.Чувајте си ги прекрасните шуми кои што ги имате и грижете се за нив сите – додаде Мочник.
Им благодариме од срце и им посакуваме среќен пат.
https://www.facebook.com/150905984946351/posts/4294742520562656/

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...