19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветБил Гејтс „Се откажува“ од 1,5 милијарди долари за доброто на планетата...

Бил Гејтс „Се откажува“ од 1,5 милијарди долари за доброто на планетата…

Основачот на компанијата „Microsoft“, мултимилијардер и еден од најбогатите луѓе на светот, Бил Гејтс, најавил дека ќе издвои 1,5 милијарди долари за борба против климатските промени.
Според актуелните податоци, неговото лично нето богатство изнесува околу 130,8 милијарди долари.

Судејќи според листата на „Forbes“, најбогатиот човек на светот и натаму е Бернар Арно со 201,6 милијарди долари, потоа следат Џеф Безос (190,7 милијарди долари), Илон Маск (186,8 милијарди долари), па Бил Гејтс.

Контроверзниот Американец веќе подолго време е во центар на внимание во јавноста. Има луѓе кои го сакаат и го почитуваат тоа што го прави, но има и такви кои мислат дека сето тоа што го прави Бил е поради профит.

Сепак, Гејтс нашироко е познат по своето залагање за вакцините и борбата за зачувување на животната средина.

Инаку, дел од неговите пари ќе бидат насочени во неговиот инвестициски фонд „Breakthrough Energy“ основан во 2015 година, а ќе инвестира во соработка со американската влада, пренесува „CNN“.

„Избегнувањето на климатските катастрофи бара нова индустриска револуција. Мора да направиме технологија и производи кои не предизвикуваат емисија на штетни гасови“, изјавил Гејтс и додал дека „таа технологија мора да биде поевтина за цел свет да може да си ја дозволи“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...