20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветДецата од 4 години ќе одлучуваат кој пол сакаат да го имаат:...

Децата од 4 години ќе одлучуваат кој пол сакаат да го имаат: Најнова одлука во Шкотска

Децата на возраст од над четири години ќе можат да изберат пол во училиштата без согласност од родителите, предвидува новиот водич за инклузивна ЛГБТК + на шкотската влада.

Според новоо упатство на шкотската влада, секое дете што ќе одлучи да го промени полот мора да биде поддржано и сослушано во образовна институција, објави британски „Телеграф“.

Упатството важи во основните училишта, каде што најмалите деца имаат четири или пет години, бидејќи „препознавањето и развојот на целосниот идентитет може да се случи во најраното детство“, се наведува во него.

Според Дејли Меил, упатствата ги обврзуваат и наставниците да не ги прашуваат директно децата дали сакаат да живеат како момче или девојче, ако забележат таква тенденција, туку наместо тоа да ги прашаат за нивното име и заменката што сакаат да ја користат и со која треба им се обраќаат.

Основните и средните училишта, исто така, мора да стават учебници во кои има трансродови лица и да им овозможат на учениците да изберат која гардероба или тоалет сакаат да ги користат, како и да размислат за воведување родово неутрална униформа.

Меѓутоа, имаше критики во јавноста дека оваа инструкција е „шокантна“ и предизвикува загриженост дека на толку мали деца им е дозволено да донесуваат одлуки што го менуваат животот.

Пишува: Фактор Мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...