27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаНејзиниот татко е неподвижен, а сега поради негрижа на комшиите во пожар...

Нејзиниот татко е неподвижен, а сега поради негрижа на комшиите во пожар изгоре и нивната куќа, Ангела Китаноска од Прилеп моли за било каква помош !!

Неодамна Во голем пожар 11 жители од Прилеп останаа без своите домови.
Пред точно две недели целосно изгореа четири социјални бараки во населбата Варош под Марковите кули.

„Излегов надвор да ја мијам колата, видов чад, видов дека гори кај соседите, Третата барака, лепенка, гореше. Отидов, викнав во лепенката, бараката до нас, децата беа сами, ги извадовме децата. Се сетија да го извлечат неподвижниот сосед, сам беше во просторија. И татко ми е неподвижен, и него требаше да го извлечат. Пожарната дојде веднаш, скршија, го извлекоја неподвижниот сосед, и татко ми беше извлечен, и гаснеа. Сето што беше до нив, направија, ама ние изгоревме“, со вознемиреност раскажува Ангела Китаноска..

Ангела е ,девојка која мактрпно работела и со својата скромна плата се грижела за својот татко кој неодамна останал без долниот екстремитет.

Како оваа тага да била премалку, па сега мораше да му се запали и нивната куќа за која ова семејство штедело на парче леб за да се изгради.

Ангела моли за било каква помош, во пожарот загубиле се што имаат, дури и нивната скромна заштеда..
Па би ве замолиле кој е во можност да го исконтатира ова семејство и да му помогне.

Тел за контакт: 075 678 271

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...