20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЗлатен медал за женската ракометна кадетска репрезентација на Македонија !!!

Златен медал за женската ракометна кадетска репрезентација на Македонија !!!

РАКОМЕТНИТЕ КАДЕТКИ НА МАКЕДОНИЈА ГО ОСВОИЈА ЗЛАТНИОТ МЕДАЛ НА ЕХФ ШАМПИОНАТОТ ВО ЛИТВАНИЈА

Женската ракометна кадетска репрезентација на Македонија го освои ЕХФ шампионатот во Литванија откако во финалето го совлада Исланд со 27-26. Одличната игра на Теодора Дукоска и 11 постигнати голови ја однесе Македонија до победата од 27:26 против Исланд и до златниот медал во финалето на женскиот шампионат 17 ЕХФ во Литванија. Покрај златото девојките го собраа и поголемиот дел од индивидуалните награди.
Ива Младеновска е избрана за најкорисна ракометарка на турнирот, а покрај неа дел од идеалниот тим се и десното крило Теодора Дукоска и Марија Јовановска која е избрана за најдобар голман.
Единствениот пораз на Македонија на шампионатот беше против Шпанија во прелиминарната рунда
Покрај титулата од шампионатот македонските ракометарки обезбедија пласман и на следното Европско првенство во оваа старосна категорија до 17 години.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО