29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаЗабаваПоп-пејачот Јоце Панов се вработи како професор по музичко, во популарната гимназија...

Поп-пејачот Јоце Панов се вработи како професор по музичко, во популарната гимназија „Јосип Броз Тито“

Поп-пејачот Јоце Панов од неодамна предава музичко во познатата скопска гимназија „Јосип Броз Тито“. Возбуден е пред новиот предизвик, особено што од септември часовите на учениците ќе им ги држи во училница, а не онлајн како лани.

Во разговорот за „Репортер“ ни откри дека ова му е прво вработување надвор од музиката и дека со нетрпение чека да види што ќе му донесе во иднина.

„Почнав да работам како професор по музичка уметност годинава во март. Не знаев што да правам во време на корона дома, полудев, па се вработив“, вели Јоце на шега и ни кажа дека првите три месеци часовите ги држел онлајн.

„Ова е нешто ново за мене, иако сум давал часови на многу деца претходно. Уште не знам како изгледа да се држат часови ви живо, но очекувам убава енергија“, рече Јоце.

Од една страна се учениците, а од другата професорите кои ќе му бидат колеги и со кои пејачот допрва ќе се запознава.

„Односот за сега е супер. Не се познаваме доволно бидејќи наставата беше преку интернет, но еве, веќе неколку дена одам на работа во училиштето и првиот впечаток ми е дека ќе биде одлично. Има време, ќе се запознаеме“, ни кажа Јоце.

Но, пред да почне со работните обврски во скопската гимназија, Јоце летото го помина работно. Освен што имаше голем број свирки сам, тој минатиот викенд пееше дискотеката „Егоист“ во Охрид, и ја загреваше публиката пред настапот на Цеца.

„Концертот со Цеца беше само еден од низата големи настани што се случија летово. Имав заеднички настапи со многу колеги од Србија, со Лукас, Карлеуша, Саша Матиќ, но имав и многу мои настапи што поминаа одлично. Со многу од пејачите се познаваме години наназад, сум имал заеднички настапи низ годините, заеднички моменти, дружби, па можам да кажам дека ми е супер односот со сите колеги од Србија, Хрватска или Босна“, вели тој.

Во разговорот ни откри и дека по подолго време подготвува нова песна, повторно и на македонски и на српски јазик.

„Песната ‘Никоме не причам о нама’ или ‘Нема да кажам за нас’ е скоро готова. Работам на аранжманот и мислам дека на есен ќе биде готова“, рече Панов.

Андријана Јовановска Репортер

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...