30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаПремиерот Заев: Новите мерки што ги донесовме, навистина даваат добри резултати.

Премиерот Заев: Новите мерки што ги донесовме, навистина даваат добри резултати.

Во однос на новите ковид мерките кои од вчера стапија на сила премиерот Заев вели дека во моментот тие мерки ги даваат очекуваните резултати.

– Мерките во моментот ги даваат очекуваните резултати. И прво замолувам за разбирање кај нашиот народ.

Секојпат кога нешто ограничувачки еве во угостителските објекти, на културни настани, ссеминари и сл. тоа е своевидно ограничување. Секој има право сам да определи дали ќе се вакцинира или не, но државата е должна да го заштити колективното здравје рече Заев во гостувањето во Тема на денот на ТВ Сител.

Премиерот вели дека најкритична состојба со Ковид-19 во моментот има во четири градови во земјава.

– Најкритични градови во моментов ни се Гостивар, Тетово, Куманово, Кичево за разлика од еден Охрид каде што 50% е процентот на вакцинација и во моментот има само 10 заразени. Во моментов од сите 491.170 вакцинирани со две дози имаме 0,002% на заразени од вакцинираните, додава Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...