-2.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Заев за бегалците: Авганистан ни помогна по земјотресот во Скопје, а ние...

Заев за бегалците: Авганистан ни помогна по земјотресот во Скопје, а ние ќе дадеме надеж на 500 луѓе

Translate (Eng):[gtranslate]

Тој додаде дека политикантски се коментарите дека нашата земја покажала повеќе волја од поголеми и побогати држави да ги прифати бегалците од Авганистан.

Нашата земја знае што значи солидарност и колку е важно на солидарноста да се врати со исто таква солидарност и разбирање на трагедијата на луѓето, истакна премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ Сител на прашањето за одлуката Македонија да прифати бегалци од Авганистан.– Понудивме помош затоа што отсекогаш сме биле и ние солидарни и знаеме што значи солидарност.

Граѓаните треба да се сетат дека Авганистан учествуваше во изградбата на Скопје после катастрофалниот земјотрес и учествуваше во изградбата на Универзалната сала.

РЕКЛАМА

Во поново време авганистанските граѓани работеа со нашите војници во заложбите да се воспостави демократијата во оваа земја. Работеа на хуманитарните проекти во Авганистан и наша должност е сега да им помогнеме кога животот им е во опасност – рече Заев во интервјуто за ТВ Сител.