29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаСкандал: Свадби во училишни дворови, директорите на училиштата си молчат !!!

Скандал: Свадби во училишни дворови, директорите на училиштата си молчат !!!

Социјалните мрежи се преплавени со сведоштва за неспособноста на директорите на училиштата во Кочани соодветно да ги менаџираат истите. Жителите на Кочани деновиве посведочија дури и свадба под шатори, ни помалку, ни повеќе, туку во училишен двор!

Дали и по кој основ директорот на ООУ „Раде Кратовче“, Благој Давитков, дал согласност?

По кој протокол за справување со КОВИД 19 била организирана свеченоста?

Особено е впечатливо што скандалите се случуваат токму во училишта со кои раководат синови на претходни директори. Очигледно дека принципот за феудално наследување на директорски фотелји е лоша идеја, но востановена пракса. Цената на очајно лошото менаџирање на образованието во општина Кочани ја плаќаат тие кои се најмалку виновни. Затоа Кочани предводи во бројот на иселени млади лица, што е процес со долготрајни и поопсежни последици врз општеството.

Неопходно е што поскоро да се стави крај на натамошно уништување на образовните институциите и истите да се стават во служба на народот, а не на политичко – непотистичките врхушки!

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...

Вработена во скопска игротека избркала дете болно од церебрална парализа

МАКЕДОНИЈА Вработена во скопска игротека избркала дете болно од церебрална парализа, обвинета за дискриминација Автор: Деск 4NEWS.MK 18/06/2024 11:47 Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврдила дека...