18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонски државјанин баран со поетрница е уапсен во Драч, Албанија.

Македонски државјанин баран со поетрница е уапсен во Драч, Албанија.

Македонски државјанин баран со поетрница е уапсен во Драч, Албанија во обид да ја напушти албанската територија, јавува МИА.

Се вели во полициското соопштение.
На излез на граничниот премин во Драч, службите на граничната полиција, како резултат на зголемените мерки и размена на информации со Интерпол Тирана, го приведоа М.О. (32) државјанин на Северна Македонија, баран со меѓународна потерница“,

Се наведува дека за време на обработката и верификацијата на податоците во системот, овој граѓанин се покажало како меѓународно барано лице, откако Судот во Северна Македонија го осудил на четири години затвор за кривично дело илегална организација на имиграција.

Полицијата информира дека на крајот од истражните дејствија на стручните лица на одделот за истраги на криминал при полицискиот комесаријат Драч, извршиле привремено апсење на ова лице, со цел негова екстрадиција во С Македонија.

Ова е последователен случај во кој албанската полиција апси македонски државјанин баран со меѓународна потерница. На 19 јули годинава на преминот Тушемиште – Свети Наум, на албанско – македонската граница, при влез во Албанија ја уапси А.М.(35) жителка на Охрид, барана со меѓународна потерница, издадена од норвешките власти, поради семејно насилство и киднапирање.

Претходно на 11 јули годинава на граничниот премин Ќафасан, кај Струга, исто така при влез на албанска територија, уапсен беше Ф.В. (39), жител на село Велешта-Струга. Против него шестиот федерален кривичен суд во Рио де Жанеиро, Бразил, издал налог за апсење за кривично дело трговија со наркотици.

Три дена подоцна на преминот Морина, пак, на албанско – косовската граница, кај Кукс, службите на албанската гранична полиција, го уапсија Џ.Ф. (38), жител на Скопје, баран со меѓународна потерница, за кривични дела кражба и трговија со наркотици, распишана од белгиските власти.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...