30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарскиот претседател Радев: Датумот на Илинденско-Преображенското востание засекогаш ќе ги поврзува Бугарите...

Бугарскиот претседател Радев: Датумот на Илинденско-Преображенското востание засекогаш ќе ги поврзува Бугарите од Тракија и Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев учествуваше во прославата по повод 118-та годишнина од Илинденско-Преображенското востание во областа Петрова Нива. Прославата се одржа под негово покровителство.

„Овој светол датум засекогаш духовно ќе ги поврзе Бугарите од Тракија и Македонија – рече претседателот во својот поздравен говор. Тој додаде дека и „денес, повеќе од 100 години по настаните, меѓу нас се нашите сонародници од Република Северна Македонија“, објави БНТ.

Дел од прославата на Петрова нива беше и делегација на партијата Граѓанско демократска унија, начело со претседателот Петар Колев.

“Во историската 1903 година, на ова место, според сите правила на модерниот парламентаризам, како што ќе напишат очевидците, Тракијците пресудиле: Нема време за двоумење! Одринскиот револуционерен округ се крева на востание заедно со своите браќа од Македонија. Од Охрид до Црно море, Бугарите ја распалуваат стихијата на револуцијата. Револуција во одбрана на обесправените, за бугарското име, за личното достоинство, што стои повисоко од имотот и животот “, додава бугарскиот претседател Радев. Според него, моралниот завет што ни го оставиле нашите предци е дека слободата е можна само кога сте подготвени да се вградите во нејзините темели.

Радев е дециден дека Бугарите треба да го чуваат споменот на загинатите.

„Само нација која се сеќава на своето минато има своја иднина“, заклучи бугарскиот претседател Радев.

Извор: Трибуна

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...