27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВо 21 век - тројца министри се фалат со водоводна мрежа

Во 21 век – тројца министри се фалат со водоводна мрежа

Слаба водоводна мрежа или воопшто и да ја нема, слаба струја, недоградени пречистителни станици, неизградени канализациски мрежи. За, жал, и во 21-от век се уште има населени места кои се без соодветна инфраструктура, а жителите постојано посочуваат на проблемите со кои се соочуват.

Но тука се министрите да се пофалат кога ќе „решат“ некој проблем кој инаку не би требало да воопшто постои во 21 век. Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, заедно со министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, и министерот за економија, Крешник Бектеши, беа во посета на општина Липково, поточно во населените места Лојане, Слупчане и Оризаре.

Во селото Лојане министрите го промовираа почетокот на изградбата на секундарната водоводна мрежа. И во Слупчане беше започна изградба на системот за водоснабдување. Денеска стартуваше и почетокот на работите за реализација на проектот за водоводната мрежа.

По се изгледа, во пресрет на локалните избори, централната власт ги засука ракавите да се „покаже“ пред народот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...