24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа жената која на протестот тврдеше дека нема корона, Лекарската комора барала...

За жената која на протестот тврдеше дека нема корона, Лекарската комора барала мерки, дознава Фокус.

Вирусот не постои, јас пијам од шише, а не знам чие е, јас сум лекар, нема ковид – вака вчера зборуваше една од говорничките на протестот против мерките за заштита од вирусот, додека насобраните околу неа повторуваа – Нема ковид, нема ковид…

Говорничката којашто се претстави како доктор е позната во регионот како Слаѓана Велков, а на социјалните мрежи има стотина илјади следбеници. Со години води кампања против вакцинацијата, а често држи предавања за ,,самоизлекување”, со исхрана, веганство, и објавува непоткрепени контроверзни ставови кои во повеќе наврати од сервисите за проверка на факти биле препознати како дезинформации.

Во соседна Србија пред три години се најде во медиумите, откако група од 270 родители на чело со двајца лекари поднесоа кривична пријава против неа поради предизвикување на паника и неред, во Првиот основен суд во Белград, но и против уште околу 40 други лица кои биле против вакцинација на деца, во време на епидемијата на морбили. Помеѓу пријавените беше и турбо фолк пејачката Јелена Карлеуша.

Актуелно беше прашањето која е контороверзната докторка и дали навистина завршила медицина, и тогаш во српскиот медиум Блиц.рс, беше објавено нејзиното отворено писмо, во кое појасни дека поднела тужби против медиуми и физички лица, обвинувајќи дека се водело медиумска хајка против неа.

-По професија сум доктор по медицина, студирав во Ниш и Скопје, каде и дипломирав на Унивезитетот Свети Кирил и Методиј, диплома број 8280. Дипломата официјално ми е призната во Македонија, Србија, Кувајт и Саудиска Арабија. Во Србија имам нострификација на дипломата и потврда за положен државен испит под број 152-02-250/2001-02, што тогаш беше и лиценца за работа. Моментално не работам во Србија и не ја обновувам лиценцата – наведено е во отвореното писмо на Велков, објавено во 2018 година во српскиот медиум.

За повеќе детали кликнете на Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...