34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЖестока битка во СДСМ: Партијата не може да се одлучи дали повторно...

Жестока битка во СДСМ: Партијата не може да се одлучи дали повторно да излезе на избори со двајцата најомилени градоналници на народот, Зоран Ногачески и Максим Димитриевски !!!

Партиски извори велат дека зелено светло од социалдемократите добиле Марјанчо Николов за кандидат за градоначалник на општина Велес и Горан Сугаревски за градоначалник на Прилеп.

Жешка битка за тоа кој ќе биде кандидат за градоначалник на СДСМ се води за Куманово, Битола и Дебарца, дознава „Слободен печат“ од добро информирани извори во СДСМ.

За Куманово, освен актуелниот градоначалник Максим Димитриевски, кој бара кандидатура од централата на СДСМ за втор мандат, во трка е и актуелниот секретар на општинската организација на СДСМ во Куманово, Оливер Илиевски, за кој по партиски кругови велат дека ја има подршката и од својот имењак, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Исто така не се знае кој кандидат ќе биде за општина Дебрца, дали повторно Ногачески ќе застане на чело од СДСМ кој важи за еден од најомилените градоначалници кај народот и се разбира води на сите спроведени анкети од страна на партијата и од новинарските куќи!!

Илиевски на социјалните мрежи на големо го промовира својата изборна кампања, а од друга страна се води негативна кампања за актуелниот градоначалник Димитриевски, како просрпски, и проруски ориентиран, со тенденција да се прикаже како непожелен, особено за гласачите Албанци во Куманово.

Максим Димитриевски за „Слободен печат“ вели дека подршката што ја има од граѓаните е мотив за него да очекува канидатура за следните локални избори. СДСМ најави дека до денекса попладне ќе ги соопшти кандидатурите.

Партиски извори исто така велат дека зелено светло од социјалдемократите добиле Марјанчо Николов за кандидат за градоначалник на општина Велес и Горан Сугаревски за градоначалник на Прилеп.

Познато дека во трката за Град Скопје повторно ќе биде актуелниот градоначалник Петре Шилегов, за Охрид кандидат ќе биде Костадин Ѓорѓиевски, Перо Костадинов- Валандово, Велимир Смилевски – Бутел, Филип Темелковски – Кисела Вода, Миликие Халими за Арачиново, Благојчо Шапов за Богданци, Зоран Зимбаков за Босилово, Маријан Јанев за Василево, Сашо Јанквоски за Вевчани, Ивица Димитров за Виница, Роберт Бешовски за Градско, Горан Трајковски за Делчево, Лазе Петров за Демир Капија, Анго Ангов за Дојран, Борче Гиевски за Зелениково, Јордан Насев за Карбинци, Благојчо Илиев за Конче, Томе Христовски за Крушево, Аце Велковски за Лозово, Медад Куртовски за Маврово-Ростуше, Љубе Кузмановски за Новаци, Елизабета Зелениковска за Петровец, Славчо Пандурски за Пехчево, Драган Анастасов за Пробиштип, Живко Гошаревски за Ресен, Стојан Николов за Росоман, Жаклина Јовановска за Старо Нагоричане, Горан Стојановски за Чашка и Сашко Николов за Штип, за Неготино – Тони Делков, Гази Баба – Борче Георгиевски, Могила – Јасмина Гулевска, Берово – Звонко Пекевски, Ранковце – Даниел Крстевски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...