28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаНевакцинирани гости во Охрид се обиделе да влезат во кафуле преку вода,...

Невакцинирани гости во Охрид се обиделе да влезат во кафуле преку вода, персоналот го блокираше влезот со ланец

На една од најпопуларните охридски плажи која има кафе-бар, има и скали преку кои гостите на барот се симнуваат да се искапат во езерото. Скалите водат директно во кафе-барот, но во езеро може да се влезе и од плажата која е до него пишува  Женски Магазин.

Токму преку скалите кои водат до кафулето, низ вода, гости кои немаат сертификат за примена вакцина се обиделе да влезат во угостителскиот објект. Затоа вчера, на скалите беше поставен ланец, а пред нив маса, за да им биде оневозможен пристапот на кои кои преку вода сакаат да влезат да се напијат кафе.

-Моравме да го ставиме ланецот, гости без сертификат се обидуваат да влезат преку вода. Ја ставивме и масата за да го блокираме пристапот од оваа страна“, коментираше персоналот на угостителскиот објект.

На влезот во кафе-барот има јаже и келнерите прво проверуваат дали гостите имаат сертификат па ги пуштаат да седнат на терасата. Барот е речиси празен откако се воведоа новите владини мерки, но не и плажата. Многу од гостите на плажата земаат пијалоци од влезот на објектот и се освежуваат на лежалките.

Женски Магазин (М.Џ.)

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...