18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев до ВМРО ДПМНЕ: Аман те сериозни да бидеме, 20 години немаме...

Заев до ВМРО ДПМНЕ: Аман те сериозни да бидеме, 20 години немаме попис

Првата седница на парламентот започнува на 14 септември, а пописот почнува на 5, апелирам до опозицијата, аман те сериозни да бидеме 20 години немаме попис.Попис има, мора и ќе има, кажа денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето во врска со барањето на опозицијата пописот да биде електронски.

Тој уште еднаш повтори дека пописот мора да се спроведе.

Опозициската ВМРО ДПМНЕ вчера предложи пописот да биде електронски.

Најдобро е да се направи електронски попис.Без физичко присуство ќе се спречи ширењето на заразата, населението ќе се заштити и нема да има простор за манипулација, велат од ВМРО ДПМНЕ.

Директорот на државниот завод за статистика, Симовски вели дека не доаѓа предвид сега да се менува методологијата на пописот. Уверува дека статистичката операција ќе се врши согласно сите здравствени и безбедносни протоколи и нема простор од страв и паника поради епидемиолошката состојба.
Lokalno

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...