20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев откри колку ќе не чини прифаќањето на бегалците

Заев откри колку ќе не чини прифаќањето на бегалците

Премиерот Зоран Заев денеска на почетокот на изградбата на висечкиот мост „Љубљанска“, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека земјата ќе ја чини 74.000 денари привремениот прием на Авганистанци во земјата.

Вчера портпаролот на Владата соопшти дека последната бројка на примени Авганистанци би била 780, но Заев тврди дека овој податок варира и дека дури е можно да се намалува, затоа што некои од нив биле префрлени на други дестинации наместо да пристигнат во Скопје.

Заев сепак не нагласи дали 74.000 денари би бил вкупниот трошок или пак за секој примен Авганистанец одделно, со оглед на тоа што се очекува сместувањето да биде финансирано од САД и од меѓународните организации.

– 74.000 денари најверојатно. затоа што сместувањето на луѓето, исхраната, се што треба за таквите луѓе, кои што верувам дека овие денови ќе стигнат. Верувам дека ќе стигнат граѓани миротворци и активисти за човекови права, луѓе кои влијаеле на демократијата и асистенти и на нашата армија.

Се определивме за поголема бројка затоа што имаме големо срце и сме живееле во регион кој трпел конфликти. Еден човек да спасиме, мислам дека го спасуваме светот. Така да бројките никој не може да ги каже, некои од предвидените се откажале, отишле на некоја друга дестинација, рече денеска Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО