29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаГруби: Теута Арифи е челична дама, таа му доликува на Тетово!

Груби: Теута Арифи е челична дама, таа му доликува на Тетово!

Денеска, првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби придружуван од министрите Насер Нуредини, Фатмир Бесими, Крешник Бектеши, замениците министри Илир Хасани и Беким Реџепи ја посетија општина Тетово каде беа пречекани од градоначалничката Теута Арифи.

„Исклучително сум среќен што денеска сум во Тетово и им честитам на тетовци за започнувањето на овој значаен проект за кој градоначалничката Теута Арифи секој ден инсистираше да се реализира, а со поддршка на Владата во соработка со општината веќе го гледаме почетокот на работите. Нашето владино присуство овде денес, има за цел да ги информира не само жителите на Тетово, туку и сите жители на овој регион дека Владата постојано се грижи за секоја наша населба и стои зад сите проекти на градоначалниците на нашите општини“, рече првиот вицепремиер Груби.
Понатаму, Груби нагласи дека целата владина поддршка ќе биде во реализација на проектите кои се започнати во општина Тетово но не запирајќи со само толку.

„Истовремено, како што реков вчера во Скопје, сакам да потенцирам овде денес, дека јас и сите мои колеги министри и други функционери од сите ешалони стоиме зад Теута Арифи и општина Тетово кон реализација на сите проекти предвидени во програмата на г-ѓа Арифи затоа што без сомнение таа е челична дама која го предводи Тетово во промената што се случува во неговата историја во овие изминати 8 години, но јас не сакам да застанеме тука туку да продолжиме понатаму, во оваа цел има апсолутна поддршка од сите од нас без никакво двоумење и најголем доказ е продолжувањето на овој проект и од денес почесто ќе не гледате во Тетово бидејќи Тетово ќе стане градежно поле од сите страни во однос на реализација на проектите. Дама како Теута застанува на чело во битката на тетовци со „Ковид“ отварајќи нови центри за вакцинација, обезбедувајќи вакцини, борејќи се за учениците во училиштата и тоа е токму она што му треба на Тетово. Тетово има потреба од Теута Арифи затоа што таа му доликува на Тетово“, нагласи Груби при посетата на Тетово.
Извор: Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...

Вработена во скопска игротека избркала дете болно од церебрална парализа

МАКЕДОНИЈА Вработена во скопска игротека избркала дете болно од церебрална парализа, обвинета за дискриминација Автор: Деск 4NEWS.MK 18/06/2024 11:47 Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврдила дека...