20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветИД ја презеде одговорноста за нападот во Кабул

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Кабул

Загинаа повеќе од 90 Авганистанци, а најмалку 150 беа повредени во терористичкиот напад на аеродромот во Кабул.

Во експлозиите загинаа најмалку 13 американски војници, што е најсмртоносниот дневен биланс за американските војници од август 2011 година кога загинаа 30 американски воени лица, јавуваат агенции.

Американските сили, кои помагаат во евакуација на Авганистанците кои очајно се обидуваат да ја напуштат земјата, се подготвуваат за нови напади.

Ограникот на групата Исламска држава ИД во Авганистан, ја презеде одговорноста за нападот извршен од бомбаши-самоубијци.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...