29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонија54 реинфекции со коронавирус за една недела

54 реинфекции со коронавирус за една недела

Се зголемуваат случаите на реинфекција со корона вирусот. Од почетокот на пандемијата, заклучно со 22 август детектирани се 351 случај на реинфекција. За една недела 54 лица, кои веќе еднаш биле позитивни на ковид-19, повторно се заразиле со вирусот.

Во периодот од 6 до 26 август се регистрирани нови 17 020 случаи на ковид, од нив вкупно 2 924 биле целосно вакцинирани, односно 17 отсто, а 14 096 или 83 отсто биле невакцинирани, соопшти Министерството за здравство.

Според анализата, процентот на хоспитализирани лица што се невакцинирани изнесува 89 отсто, додека само 11 отсто од сите хоспитализирани пациенти во моментот се целосно вакцинирани.

За вакцинирани се сметаат лицата што се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.

Според податоците на Министерството, во истиот период со ковид починале 276 лица, од нив 246 биле невакцинирани, а останатите 30 имале примено вакцина. Според анализите, починатите имале повеќе хронични заболувања.

„Заразените и починатите се вакцинирани со вакцини што ги има на располагање кај нас, како и вакцини ‘Модерна’ и ‘Џонсон и Џонсон’, кои некои од пациентите ги примиле во странство“, велат од Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје ја анализирал и епидемиолошката состојба во земјава во периодот од 15 до 22 август, при што е детектирано дека за периодот од една недела 54 лица, кои веќе еднаш биле позитивни на ковид-19, повторно се заразиле со вирусот.

„Ако се анализира состојбата од почетокот на пандемијата, заклучно со 22 август 2021 година, во земјава вкупно се детектирани 351 случај на повторно заразување со вирусот“, информираат оттаму.

Министерството за здравство апелира до граѓаните да се вакцинираат бидејќи, како што велат, само така ќе се постигне колективен имунитет и ќе се спречи ширење на мутации на Ковид 19.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...