22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаКолку училиштата се подготвени за настава со физичко присуство?!

Колку училиштата се подготвени за настава со физичко присуство?!

И покрај лошата епидемиолошка состојба со корона вирусот во земјава, Владата донесе одлука, наставата од први септември да се одвива со физичко присуство, секаде, освен во Тетово и Гостивар но само во средните училишта.

Комисијата за заразни болести ги утврди протоколите, но колку училиштата се подготвени да ги спроведат и почитуваат?

Дел од наставниците децидни – -На учениците и на наставниците местото им е во училница и тоа е неспорно. Но прашање е дали училиштата се подготвени за настава со физичко присуство?

На учениците и на наставниците местото им е во училница, тоа е неспорно. Сите ние тоа го посакуваме повеќе од било која друга опција. Но прашање е дали училиштата се подготвени за настава со физичко присуство? Веднаш да Ви одговорам – Не се. Можеби се оние со помалку ученици, во руралните средини, но не и училиштата кои имаат и по 1000 ученици – вели наставникот Гоце Бумбароски.

Протоколите за настава со физичко присуство предвидуваат задолжително носење заштитна маска, одржување дистанца, проветрување на училниците. Училиштето треба во функција да ги стави сите влезови, на сите вработени и на сите ученици им се мери температура при влез. Учениците од различни паралелки не треба да се мешаат, а забрането е влегување на родители и старатели.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...