21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДаниела: Не сум човек ниту на Груевски ниту на Заев.

Даниела: Не сум човек ниту на Груевски ниту на Заев.

Кандидатката за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска, која денеска беше поддржана во градоначалничката трка од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение нагласува дека не е член на ниту една политичка партија, но како што вели, веројатно нејзината кандидатура кандидатура предизвикува вознемиреност кај одредена структура.

Во нејзината реакција наведува:

-Од недостаток на идеи за подобар и достоен живот за нашите сограѓани, некој одбира да се служи со интриги, клевети и манипулации. Сакам да повторам дека никогаш не сум била член на ниту една политичка партија и сум натпартиски и независен кандидат, односно кандидат на скопјани. Меѓутоа во интерес на вистината и за прецизно информирање на скопјани сакам да го кажам следново:

1. Како претседател на Сојузот на Стопански комори на Македонија со господинот Заев имам далеку повеќе средби и контакти на официјални форуми отколку со господинот Никола Груевски. Тоа не значи дека сум човек на господинот Заев, како што не сум човек ни на господинот Груевски. Ако треба да бидам нечиј човек, ќе ја прифатам улогата да бидам човек на скопјани.

2. Во однос на јавните напади кон мене за моето назначување како почесен конзул на Унгарија, сакам да потенцирам дека за истото согласност и одлука донесе актуелната Влада предводена од СДСМ, додека егзекватура за истото е потпишана од актуелниот министер за надворешни работи, господинот Бујар Османи.

3. За лагите и шпекулациите дека сум донатор на било која политичка партија ги повикувам засегнатите да поднесат каков било доказ. Бидејќи тоа не е вистина, барам веднаш јавно да се извинат, во спротивно мојот правен тим ќе покрене соодветна постапка пред надлежните судски инстанци…
За крај сакам да истакнам дека мојот мотив за влез во оваа градоначалничка трка е исклучиво подобрување на стандардот на граѓаните на Скопје, јасно презентиран во мојот концепт и визија за едно европско, современо и различно Скопје. Ја користам оваа прилика уште еднаш да се заблагодарам на граѓаните кои го препознаа овој концепт и ја дадоа својата поддршка изразувајќи ја со давање потписи на определените места од Државната изборна комисија, пишува Арсовска.

Faktor

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...