21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЛидерот на ДУИ: Многу мои блиски ми починаа од КОВИД.

Лидерот на ДУИ: Многу мои блиски ми починаа од КОВИД.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска ги повика граѓаните масовно да се вакцинираат против ковид-19 бидејќи тоа е единствен начин за заштита од вирусот. Ахмети на својот официјален фејсбук профил напиша дека тој со семејството уште во мај се вакцинирале против ковид-19.

„Секојдневно слушаме жални вести дека некој ја загубил битката со вирусот. Синоќа близок член на моето семејство почина од компликации на коронавирусот. Починаа и други мои блиски луѓе, меѓу кои и пријател и неговата 33-годишната ќерка. Затоа апелирам на масовна вакцинација и почитување на мерките за заштита од вирусот, носење маска и одржување дистанца“, напиша Ахмети на Фејсбук.

Досега во земјава вакцинирани се 712.339 граѓани, а две дози примиле 521,784 лица. Со најмал процент вакцинирани со една доза се Гостивар со едвај 26% и Дебар со 28% население над 18 години, а следат Тетово и Кичево со нешто над 30%. Тетовo и Гостивар имаат и најмногу активни ковид болни после Скопје, а вкупно активни сличаи во земјава се над 14.000.

Вакцинацијата се врши без закажување во вакциналните пунктови, а од минатата недела отворен е пунк и во малата сала во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје.

СдкМк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...