20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаСветСкромно погребан Милан Лане Гутовиќ-Шоиќ

Скромно погребан Милан Лане Гутовиќ-Шоиќ

Милан Лане Гутовиќ вчера беше погребан во црквата Света Троица во Кумодрач, каде што се погребани и неговите родители.
На погребот присуствуваа семејството, пријателите и колегите, а синот на Лане, Спасоје одржа говор кој расплака многумина.

Секогаш одеше по потешкиот пат, а сега отиде по лесниот пат. Нас не остави во светот да го следиме по потешкиот пат. Зборуваше за овој момент, сакаше да оди мирно, без помпа со својот татко Средоје, со обичен дрвен крст, без цвеќиња, без музика. Сакаше да оди невидливо и ние ја исполнивме неговата желба, слава и благодарност до него, рече неговиот син.

 

 

lifestyle.mk

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО