18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаНаместо покојници во тетовската капела батаци и сувомеснати производи

Наместо покојници во тетовската капела батаци и сувомеснати производи

Беше изградена уште пред две години – но не е пуштена во употреба. Тетовската капела наместо да биде место за покојниците, таму се чуваат батаци и сувомеснати производи – реагираат вработените во православните гробишта во Тетово.

Како што информираа од локалната самоуптрва, се работело на остранување на техничките пропусти направени при изградбата на капелата и поставувањето на комората бидејќи била со мали димензии.  Поради ваквиот пропуст капелата не беше пуштена во употреба, а сега како што најавија од ЈКП Тетоово веќе се работи на остранување на пропуститие .

Капелата е лоцирана веднаш до влезот на старите градски гробишта во Тетово. Освен комора има и неколку простории, канцеларии и една голема просторија за пречек на поширокото семејство на покојникот и давање сочуство.

Тетово е меѓу ретките градови во државата што нема капела што ги усложнува и онака големите маки на православните граѓаните за погребување на покојниците, пред се поради недостиг на гробни места на старите гробишта и неуредените нови православни гробишта кај тетовско Фалише.За подобрување на состојбата од ЈКП Тетово најавуваат формирање на ново јавно претпријатие Православни гробишта кое е веќе поминато на совет, а наскоро ќе започне да работи на терен со сопствен буџет и околу 25 вработени лица,

Извор: ММС

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...