15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија СДСМ ги објави кандидатите за градоначалници за Куманово, Центар, Битола, и општина...

СДСМ ги објави кандидатите за градоначалници за Куманово, Центар, Битола, и општина Дебрца !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски денеска на прес конференција изјави дека ја заокружуваат кадровската понуда за локалните избори.

Во Куманово одат на избори со Оливер Илиевски , во Центар со Горан Герасимовски, во Ѓорче Петров кандидат ќе биде досегашниот градоначалник Александар Наумовски. Христо Кондевски е кандидат за градоначалник на СДСМ за Битола. Во Шуто Оризари кандидат ќе биде Асан Ферат, во Кривогаштани е Никола Мисовски, во Струга партијата ќе трча со Димче Шипинкаровски, во Гевгелија кандидат ќе биде актуелниот градоначалник Сашко Поцков, во Дебарца со Игор Крцковски.
Во Струмица кандидат за градоначалник ќе биде Костадин Костадинов. Во Македонска Каменица за нов мандат ќе се бори Соња Стаменкова.

За Чучер Сандево кандидат е Сашко Комненовиќ, дипломиран криминалист, за Македонски Брод е Живко Силјановски, за Долнени е Аднан Џаферовски, за Врапчиште кандидат е Џазми Мамути, сопственик на приватна фирма, за Радовиш е Коле Черапчиев, актуелен пратеник, за Крива Паланка кандидат е Сашко Митовски, млад докажан успешен стопанственик и економист.