24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаОД ЛЕВИЦА ПОДНЕСОА КРИВИЧНА ЗА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ Свесно и злонамерно овозможил промена...

ОД ЛЕВИЦА ПОДНЕСОА КРИВИЧНА ЗА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ Свесно и злонамерно овозможил промена на софтверот за лични карти

Политичката партија Левица поднесе кривична пријава против министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, поради тоа што, како што тврди партијата на Димитар Апасиев, ја злоупотребил својата службена положба со промената на софтверот за издавање лични карти.

„Станува збор за кривично дело казниво по член 353 од Кривичниот законик и за кое е предвидена затворска казна од шест месеци до три години. Пријавениот се терети дека во својство на службено лице не го испочитувал текстот на законот и притоа свесно, злонамерно и противзаконски дозволил и овозможил промена на софтверот – системот за издавање на личните карти во МВР уште во јуни 2021 година. Со ова била извршена неповратна промена на податоците и содржината на обрасците на личната карта, барањето за издавање на лична карта и потврдата за поднесеното барање, пред да бидат донесени било какви измени на Законот за личната карта, со кои би се промениле податоците и содржината на наведените обрасци“, се вели во соопштението на Левица.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...