19.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаОсвоивме прво место во „Кантер Страјк“ на Европскиот Куп 2021

Освоивме прво место во „Кантер Страјк“ на Европскиот Куп 2021

Македонската Еспорт Федерација (МЕСФ), во изминатите денови беше дел од големиот европски шампионат European Nations Cup 2021, каде што се играа две дисциплини, Counter Strike: Global Offensive и Pro Evolution Soccer 2021.

За прв пат во историјата на МЕСФ и македонската CS:GO сцена, освоено е златото во меѓународен натпревар. Силните противници од Романија беа поразени со 2:0, а со тоа нашите претставници станаа шампионите на натпреварувањето.

Во периодот од јуни до јули оваа година, се одржа првата „Македонска еспорт игра“, каде се одбраа претставници за шампионатот во кој учество земаа дванаесет федерации.

Покрај победата во CS:GO, Давид Гаревски, нашиот е-фудбалер покажа солидна игра и успеа да стаса до финалето на PES21 натпреварите.

Негов противник во полуфиналето беше Србија, која е најдобра во Европа, па по многу тесна борба, Давид го изгуби натпреварот со 2:0.

Последниот противник на Давид на ова првенство беше Португалија во мечот за трето место. Нивниот дуел заврши со резултат од 2:1, пласирајќи го Давид на четвртото место.

Македонската Еспорт Федерација е формирана во 2009 година, а е членка на Меѓународната Еспорт Федерација и на Европската Еспорт Федерација.

Досега наши учесници биле дел од 15 меѓународни првенства, а ова е првото на кое освојуваме медал.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...