15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСтојанче: Ќе се постави кордон од луѓе да се совлада пожарот на...

Стојанче: Ќе се постави кордон од луѓе да се совлада пожарот на Галичица пред истиот да навлезе во шумата

Пожарот кој пред четири дена се појави на сртот на планината Галичица од албанска страна, по што се пренесе на македонска територија, се уште гори.

Во овие четири дена се слушнати вкупно околу 20 експлозии кои се предизвикани од неексплодирани мини и гранати, остатоци најверојатно од Првата светска војна. Овие гранати ја загрозуваат безбедноста и на воздухопловите, но и на лицата коишто би учествувале во гаснењето на пожарот поради што состојбата е исклучително чувствителна. Во овој момент гори само сува трева и ниска вегетација и во зависност од правецот на ветрот кој постојано се менува. Во овој момент пожарот не се движи кон пошумениот дел, односно во насока на Охридското и Преспанско Езеро, изјави денеска на прес конференција во Охрид директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

Пожарот во овој момент делува наивно, но истиот доколку навлезе во шумата може да предизвика голема штета врз шумата од НП Галичица, поради што Главниот штаб ги прави сите напори да најде соодветен начин за совладување и гаснење на пожарот без при тоа да се изложат на опасност животите на членовите на посадата на хелихоптерите и животите на луѓето кои ќе учествуваат во гаснењето на пожарот додаде Ангелов.

За повеќе детали,Тука

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...