29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаТортевски: Ако станам градоначалник нема да возам службена кола, ќе вработам само...

Тортевски: Ако станам градоначалник нема да возам службена кола, ќе вработам само тројца во општината

Ако станам градоначалник, никогаш нема да кажам јас направив, затоа што прават граѓаните со своите пари. Ние само ќе ги менаџираме парите на граѓаните, изјави Александар Тортевски од „Твоја партија“, кој ќе се кандидира за градоначалник на град Скопје.

Тој наведува дека Скопје е сиромашен град со годишен буџет од 120 милиони евра.

-Нема да седнам во службена кола, туку ќе си се возам со својата. Мораме да ги трошиме парите рационално и затоа ќе вработам само тројца во општината, ако ја добијам довербата на граѓаните, вели Тортевски во гостувањето на дневникот на ТВ Сител.

За важни прашања, вели тој, ќе распише референдум.

-Ако станам градоначалник, трамвајската линија ќе биде составени од 4 линии и ќе се движат по жолта брза патека. По неа ќе можат да возат и приватни автомобили, ако возат по тројца. Автобуската карта ќе важи 2 часа, додава Тортевски и информира дека ако победи на изборите, ќе воведе мониторинг со дронови, за да се пронајдат загадувачите и тие што фрлаат ѓубре и создаваат диви депонии.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...