22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЦаровска: Потребни се 8000 денари за едно дете за почеток на учебната...

Царовска: Потребни се 8000 денари за едно дете за почеток на учебната година

Министерката за образование Мила Царовска во „Тема на денот“ во Дневникот на Сител рече дека на едно семејство му се потребни минимум 8.000 денари за почеток на учебната година.

„Сигурно дека ако се пресмета и таблетот, нѐ чини некаде околу 8.000 денари минимум. Она коешто значи припремање за школска година за едно дете. Но затоа е значајно дека оваа година сите училишта се опремија со дидактика каква што досега немале. Прво и четврто одделение по новите програми, училиштата купија надгледно средство за секое дете, за да се олесни потребата од дополнителни материјали на родителите. Но, основниот прибор, сепак, ученикот го носи од дома,“ рече Царовска.

Вели дека Центрите за социјална работа стојат на располагање за социјално-загрозените семејства, додавајќи дека тие ќе им помогнат со еднократна парична помош.

„Да не заборавиме дека кога бев министерка за труд воведов и образовен и детски додаток кои што не се мала сума за две деца. Околу 3.000 и 3.800 денари добиваат родители чиишто деца се во школо и што се малолетни, а се од ранливо семејство. Тие пари се за децата. Затоа се вели Образовен додаток и Детски додаток. И ги добиваат на месечно ниво за да може да ги сервисираат овие потреби, коишто се побаруваат,“ вели Царовска.

Сител

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...