Вечерва Македонија-Ерменија, квалификациите за СП ќе отворат ново поглавје за Македонската фудбалска репрезентација

Македонија по две победи и пораз со шест бода од мартовскиот старт на мундијалските квалификации, го пречекува стариот познаник Ерменија, во првиот од трите меча со директните конкуренти кои се надеваат најмалку за второ место и бараж, па колку и да е главната цел на Милевски како селектор и на ФФМ за втор настап на ЕП во 2024 година, од оваа генерација во моментов се очекуванајмалку до крајот на циклусот да останат конкурентни за тоа второ место, па и за пласма во баражот.

Милевски и дел од актуелниот тим пред четири години први го кршија мразот со настапот на младинското Еуро 2017, по што почна ренесансата на македонскиот репрезентативен фудбал со кулминација на најголемиот успех, настапот на континенталниот шампионат летово на А-тимот. „Децата“ кои пред шест години тргнаа да го градат успехот во младинската селекција сега веќе пораснаа, созреаа, потенцијалот на националниот тим е уште поголем, а оттаму и притисокот после убавите години уште поголем за Милевски, да се продолжи и да се надградат досегашните успеси со уште поголеми.

„Иако кратко беше времето и не успеавме до крај да ги пренесеме нашите идеи и замисли јас сум оптимист, зашто од тоа што го очекував уште попозитивно бев изненаден од односот на сите и тоа ме прави уште поголем оптимист за мечот, зашто верувам во нивниот професионализам, квалитетот и фактот дека сите се добри карактери. Досега А-тимот функционираше на индивидуалниот квалитет, но сега целата концентрација е да функционираме како тим“, вели Милевски.

Извор: спорт1.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here