19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВечерва Македонија-Ерменија, квалификациите за СП ќе отворат ново поглавје за Македонската фудбалска...

Вечерва Македонија-Ерменија, квалификациите за СП ќе отворат ново поглавје за Македонската фудбалска репрезентација

Македонија по две победи и пораз со шест бода од мартовскиот старт на мундијалските квалификации, го пречекува стариот познаник Ерменија, во првиот од трите меча со директните конкуренти кои се надеваат најмалку за второ место и бараж, па колку и да е главната цел на Милевски како селектор и на ФФМ за втор настап на ЕП во 2024 година, од оваа генерација во моментов се очекуванајмалку до крајот на циклусот да останат конкурентни за тоа второ место, па и за пласма во баражот.

Милевски и дел од актуелниот тим пред четири години први го кршија мразот со настапот на младинското Еуро 2017, по што почна ренесансата на македонскиот репрезентативен фудбал со кулминација на најголемиот успех, настапот на континенталниот шампионат летово на А-тимот. „Децата“ кои пред шест години тргнаа да го градат успехот во младинската селекција сега веќе пораснаа, созреаа, потенцијалот на националниот тим е уште поголем, а оттаму и притисокот после убавите години уште поголем за Милевски, да се продолжи и да се надградат досегашните успеси со уште поголеми.

„Иако кратко беше времето и не успеавме до крај да ги пренесеме нашите идеи и замисли јас сум оптимист, зашто од тоа што го очекував уште попозитивно бев изненаден од односот на сите и тоа ме прави уште поголем оптимист за мечот, зашто верувам во нивниот професионализам, квалитетот и фактот дека сите се добри карактери. Досега А-тимот функционираше на индивидуалниот квалитет, но сега целата концентрација е да функционираме како тим“, вели Милевски.

Извор: спорт1.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...