24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБебето од Авганистан нема да се вика Зоран, Бујар или Македон, а...

Бебето од Авганистан нема да се вика Зоран, Бујар или Македон, а утре во хотелот ќе се даваат мекици за добредојде на Ахмад Ислам Фаик

Мајката и бебето кое пред два дена се роди на Клиниката за гинекологија се чувствуваат добро и денес ќе излезат од болница. Ова за ММС го потврдија од Црвен Крст на Град Скопје, кои се задолжени за грижата на 149те бегалци од Авганистан, кои во понеделникот вечерта пристигнаа на скопскиот аеродром.

Бремената жена уште вечерта, по слетување беше пренесена на Клиниката за гинекологија, а следниот ден роди здраво машко бебе. Од тогаш не престана да се претпоставува како ќе се вика бебето, бидејќи, со оглед на состојбата во нивната татковина, среќата, сепак, ги дочека во Македонија и затоа се очекуваше бебето да добие име по некоја наша личност, или, пак, по државата.

„Ќе се вика Зоран, по премиерот“, „Ќе му дадат име Бујар, по министерот, тој ги пречека“ или „Ќе му стават име Македон, бидејќи се роди во Македонија“ се само дел од претпоставките за тоа кое име ќе го добие 150тиот член на групата бегалци од Авганистан.

ММС побара информација од ГАК дали знаат какво име му е дадено на бебето, а од таму ни рекоа дека нивна обврска се податоците на мајката и таткото, додека бебето може и без име да си замине од болница, но и да знаат дека нема да кажат.

Затоа ММС преку свои извори, сепак, успеа да го дознае името на бебето. Нема да се вика ниту Зоран, ниту Бујар или Македон, туку дека по желба на родителите ќе се вика Ахмад Ислам Фаик. Зошто токму овие имиња, секако дека не успеавме да дознаеме од среќните родители, но затоа на интернет најдовме кое значење го имаат овие имиња.

Првото од трите имиња, името Ахмад е традиционално исламско име и значи благодарност, односно оној кој постојано му се заблагодарува на Бога. Името Ислам значи послушност и покорност кон Бог, додека, пак, името Фаик, значи супериорен, важна личност.
За повеќе детали,Тука извор ММС

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...