19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев и Љупчо Николовски: Во затвор завршуваат тие што крадат – Промовирана...

Заев и Љупчо Николовски: Во затвор завршуваат тие што крадат – Промовирана кампањата „Сега се е јавно, корупцијата не се исплати“

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, Љупчо Николовски ја промовираше кампањата „Сега се е јавно, корупцијата не се исплати“ која е насочена кон целосно искоренување на оваа појава во општеството и порачаа дека Владата и граѓаните се на иста страна во борбата против корупцијата…

– Рековме дека ќе донесеме конкретни мерки за враќање на довербата во институциите и ќе креираме опшество ослободено од корупција. Не постои ситна или голема корупција, ниту пак различен пристап меѓу големата и ситната корупција. Пристапот е единствен, на корупцијата мора да и ставиме крај без разлика од каде доаѓа и кој се нејзините димензии. Мора да им се застане на патот на сите кои го корупираат општеството, а тоа го можеме самоз аедно. Сега се е јавно, пријавете корупција. Немојте да се плашите од никого, рече Заев и на функционерите им порача:

-Корупцијата не се исплати, во затвор завршуваат тие што така прават и завршуваат засрамени пред своите деца и пред своите пријатели, рече премиерот.

На средбата со новинарите се обрати и Николовски, кој рече:

-Ова е борба во која секој поединец е важен. Резултатите зависат од сите нас и јас очекувам дека сите заедно ќе ја постигнеме целта – институциите да постапуваат координирано и да постапуваат, а граѓаните да пријавуваат. Мора да се подигне свеста на граѓаните за препознавање и да ги охрабриме да ја пријавуваат корупцијата. Граѓаните да бидат будни, а институиите да бидат под нивен притисок. Имаме силна поддршка со експертиза и од наши странски соработници и во кампањата ќе биде вклучена и консултантска поддршка од нивна страна. На корупцијата мора да и се застане на патот, рече Николовски.
ММС

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...