20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаЗабаваТунел долг 1.200 метри изградeн од 13 локални жители

Тунел долг 1.200 метри изградeн од 13 локални жители

Изградбата на тунелот Гуолианг, кој се протега по страната на планината Тајханг во Кина, чинеше 4.000 чекани и го изградија само 13 локални жители… За да се вратат дома, жителите на кинеското село Гуолијанг во Хуисијан во провинцијата Хенан мора да патуваат низ тунел изграден како дел од планината Тајханг.

Тоа е тунел долг 1200 метри, широк 4 метри и височина 5 метри, што е единствениот начин да се стигне до нивните домови. Изградена е од тринаесет селани предводени од Шен Мингсин со помош на „примитивни“ алатки како чекани во 1970 -тите, и им требаа околу пет години за да ја завршат оваа градежна авантура.

За да соберат пари за материјали, тие мораа да го продадат својот добиток и да инвестираат секој слободен момент. Користени се повеќе од 4.000 чекани, како и околу 12 тони челик, пренесува punkufer.hr.
Тунелот беше отворен за сообраќај на 1 мај 1977 година и поради неговиот необичен изглед на страната на планината, наскоро стана туристичка атракција за Кинезите, како и меѓународните гости. Иако возењето во овој тунел бара големо внимание на патот пред него, селаните додале неколку „прозорци“, така што патниците се опкружени со сцени од прекрасна природа додека минуваат низ него.

Пред изградбата на тунелот, пристапот до село во долината Тајханг, именувано по бунтовник од династијата Хан, беше многу тежок. Селаните не сакаа да ги напуштат своите домови, бидејќи мораа да се искачат по тесен и стрмен планински пат.

Извор: Информации.Мк 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО