27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаАлександар Вучиќ му подготви бифтек на Курц

Александар Вучиќ му подготви бифтек на Курц

Австрискиот канцелар Себастијан Курц e во посета на Белград, каде од српскиот претседател Александар Вучиќ доби Орден на Република Србија. Вучиќ и Курц разговарале за евроинтергативните процеси, миграциите, економијата и Отворен Балкан.

-Ние како Република Австрија и во рамките на ЕУ континуирано се залагаме за постапката на придружување и за европската перспектива на Србија и земјите на Западен Балкан, и таа поддршка Австрија ќе ја дава и во иднина – изјави Курц во Белград.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...