17.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаСветСекој што ќе навреди пратеник ќе биде казнет од 500 до 1.000...

Секој што ќе навреди пратеник ќе биде казнет од 500 до 1.000 евра

Секој што ќе навреди пратеник ќе биде казнет од 500 до 1.000 евра
Министерството за внатрешни работи на Словенија предложи казна од 500 до 1.000 евра за несоодветно однесување кон највисоките претставници на државата, пратениците во Националното собрание, уставните или врховните судии. Владата веќе даде согласност за предложениот амандман на законот за јавен ред и мир, а одлуката треба да се донесе во Националното собрание.

Одлуката забранува навреда или викање по службеници или какво било друго малтретирање.

Владата одлучи да се согласи со измените на Предлог -законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на јавниот ред и мир, подготвен од Министерството за внатрешни работи на Словенија, и по коментарите на Законодавно -правната служба на Националната Собрание.

Според владата, измените одредуваат квалификуван облик на прекршок доколку таквото однесување е насочено против службено лице во врска со службени работи и против највисоките претставници на властите на Република Словенија или нивните роднини.

„Со оглед на зголемените закани кон пратениците и другите високи државни функционери во последно време, ваквите случаи на недолично однесување ќе можат да се гонат“, рече словенечката влада.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...

Давкова: Искрено и длабоко сочувство по повод смртта на Стојан Андов.

Искрено и длабоко сочувство по повод смртта на Стојан Андов. Првиот претседател на Собранието во демократска Македонија избран на првите повеќепартиски избори, потоа избран уште...