19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаUncategorized @mkОдлично прво полувреме во Рејкјавик - Македонија води

Одлично прво полувреме во Рејкјавик – Македонија води

Македонската фудбалска репрезентација денес го игра натпреварот од петтото коло во квалификациите за Светското првенство во Катар следната година.

Македонија доминираше во поле, имаше течна игра, а на моменти и знаеше добро да ја задржи топката и да го забави темпото.

Првата голема шанса Македонија ја имаше во 11. минута кога по еден корнер, топката дојде до Муслиу чиј удар од неколку метри заврши во блокот, по што беше досуден нов корнер за нас. По овој корнер падна и голот, откако Алиоски го пронајде осамениот Велковски кој пак го изненади домашниот голман.

По ова следуваше одлична и паметна игра на нашата репрезентација, ја држевме топката во нозете и трпеливо чекавме да ги казнуваме грешките на домаќините, а такви ситуации имаше многу, но за жал не беа искористени, како што се ударите на Костадинов и Алиоски. Сериозна шанса имавме и во самиот финиш на првиот дел, кога Чурлинов украде една топка, го проигра Стефан Ристовски, кој пак со центаршут по земја го пронајде Барди на пеналтикот, но неговиот удар во последен момент успеа да го запре еден од дефанзивците на Исланд.

Македонија заслужено води по првиот дел, а сега останува да се одигра паметно во вториот дел, да се внимава на грешки и ако се укаже шанса, рано да се реши натпреварот.

Целиот текст прочитајте го тука.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...